Klub

Projekt na medal

Klub Sportowy KS Chochołów od roku 2010 prowadzi działania szkoleniowe w dyscyplinach sportowych: Biegi narciarskie, Skoki narciarskie, Kombinacja norweska mając na celu rozwój dzieci i młodzieży, oraz upowszechnianie sportu. W 2018 roku klub rozszerzył swoje działania o kolejną dyscyplinę jaką jest co raz popularniejszy freestyle.  

Na początku 2019 roku został wdrożony nowatorski projekt „Projekt na medal” - który jest wieloletnim planem rozwoju Biegów narciarskich, Skoków narciarskich i Kombinacji norweskiej na terenie Podhala. Program otrzymał aprobatę Ministerstwa Sportu i Polskiego Związku Narciarskiego, Władz Powiatu Nowotarskiego. Obejmuje upowszechnienie dyscyplin zimowych wśród dzieci szkół podstawowych, klas 1-3 na terenach gmin: Czarny Dunajec i ościennych. Dzieci uczestniczące w projekcie rosną razem z nim, by w przyszłości mogły rozpocząć treningi w klubie sportowym, a z czasem zasilić kadry sportowe. W projekt od samego początku jego realizacji zaangażował się Główny Sponsor Projektu Bank Gospodarstwa Krajowego. W latach 2020/2021 Grupa LOTOS pełniła funkcję Sponsora Strategicznego.  
Aktualnie Klub i realizowany Projekt na medal otrzymuje wsparcie Sponsora Głównego Projektu – BGK (Bank  w listopadzie 2021 zawarł z Klubem kolejny trzyletni kontrakt), Sponsora Strategicznego PKN ORLEN oraz od darczyńców: PKO Fundacja, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. Tym samym rozwijamy sport i naszych zawodników, którzy każdego dnia rosną w siłę! 

Klub Sportowy KS Chochołów posiada jeden z dwóch najnowszych w Polsce obiektów sportowych - Kompleks Skoczni Narciarskich Chochołów. Dodatkowo w 2023 roku Zarząd Klubu podjął decyzje 
o dzierżawie terenu dawnego ośrodka sportowego na Kamieńcu w Chochołowie i rozpoczęciu inwestycji.  
Trwają prace przygotowawcze do budowy nowoczesnego wielofunkcyjnego kompleksu sportowego, który uzupełni możliwości uprawiania kolejnych dyscyplin i zapewni wysokie standardy treningowe.  
Klub Sportowy KS Chochołów oprócz zapewnienia ciągłości treningów dzieci i zapewnieniu udziału 
w zawodach sportowych jest również organizatorem i współorganizatorem serii zawodów w skokach narciarskich, w kombinacji norweskiej i w biegach narciarskich / przełajowych. Zainicjowana seria zawodów cyklu: BGK Ski PLATINUM Cup cieszyła się w 2019 roku ogromnym zainteresowaniem. Rywalizowali w niej najmłodsi zawodnicy ze wszystkich liczących się klubów sportowych z Polski oraz zawodnicy z za granicy. Podczas pierwszych zawodów na starcie stanęło prawie 130 zawodników i zawodniczek w wieku 7 – 11 lat. 
W drugich zmaganiach było już ich blisko 170! KS Chochołów zainicjował także jako pierwszy w Polsce, rywalizację dziewczynek w kombinacji norweskiej. W letniej i jesiennej rundzie serii BGK Ski PLATINUM CUP na Skoczniach w Chochołowie oprócz kompletu polskich ekip uczestniczyli zawodnicy Czech, Słowacji 
i Ukrainy. W latach 2020-2021 seria była realizowana pod nazwą BGK Ski LOTOS Cup ciesząc się ogromnym powodzeniem. Do międzynarodowej obsady zawodów dołączyli także zawodnicy z Łotwy i Kazachstanu. 
W 2023 roku Klub włącza się także w organizację akcji charytatywnej na rzecz Filipka Kasperlika wymagającego skomplikowanej i kosztownej operacji. Akcja jest prowadzona w trakcie trzydniowych zawodów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka na Kompleksie Skoczni Narciarskich Chochołów. Finał zmagań to koncert zespołu Mała Armia Janosika.    

Fundacja  Lotto im. Heleny Konopackiej - Partner Klubu Sportowego KS Chochołów w 2019 roku współfinansowała zakupy sprzętu: 50 kompletów nart do skoków narciarskich marki Slatnar, oraz zestawy sprzętu do biegów narciarskich Peltonen. W 2022 roku Fundacja współfinansowała zakup busa osobowego, natomiast w 2023 przy wsparciu Fundacji realizowany jest zakup nowoczesnej armatki śnieżnej.  
Fundacja PKO BP w 2023 r dołączyła do grona darczyńców tym samym włączając się do realizacji zadań statutowych stowarzyszenia. Klub regularnie korzysta także z dotacji Gminnych m.in. na zakupy akcesoriów czy sprzętu sportowego.   

Sezon 2022 to kolejny pokaz możliwości młodych sportowców rywalizujących w barwach BGK Projekt na medal. Biegacze narciarscy awansowali na 10 miejsce w Pucharze Grupy Azoty robiąc postęp z siedemnastej pozycji. KS Chochołów wdrożył także program dla biegaczki - Daria Szkurat cross-country skiing project - projekt olimpijski - Olimpiada 2026.  
Skoczkowie i kombinatorzy norwescy to piąta drużyna w serii LOTOS CUP 2021/2022 ale rozpatrując same LOTOS CUP Kids stanowimy drugą siłę w Polsce! Tu warto zaznaczyć, że nasi młodzi zawodnicy punktują jedynie 50% za zdobyte miejsce więc piąta pozycja wśród klubów wystawiających grupy z zawodnikami zdobywającymi 100% punktów za miejsce jest wielkim sukcesem naszych małych podopiecznych.  

Sezon 2022/2023 - Klub Sportowy KS Chochołów zdobywa drugie miejsce klasyfikacji klubowej w ORLEN CUP KIDS! Tym samym pieczętujemy naszą pozycję jako czołowy Klub szkolący najmłodsze kategorie wiekowe  skoczków  i kombinatorów norweskich. W Pucharze Grupy Azoty biegacze narciarscy zdobywają dziewiątą lokatę na blisko 30 klubów. Indywidualnie biegaczka Daria Szkurat - juniorka zdobywa Mistrzostwo Polski Seniorek! Podczas Mistrzostw Świata juniorów podopieczna legendarnego trenera Edwarda Budnego notuje życiowy wynik - 15 miejsce poprawiając się w ciągu roku o 23 pozycje!   
KS Chochołów wdrożył także projekt: Joanna Kil Nordic combined - zawodniczka jako pierwsza Polka zdobyła punkty w Pucharze Świata w tej dyscyplinie. Zawodniczka KS Chochołów plasuje się także na trzecim miejscu w klasyfikacji sezonu Pucharu kontynentalnego. Podczas Uniwersjady zdobywa brązowy medal! 

BGK
Fundacja PKO
COS ZAKOPANE
Fundacja Lotto im. Heleny Konopackiej
Ministerstwo
GEN system Zakopane
Blach-Bud Jozef Zborowski
Akademia piłkarska Wisła Czarny Dunajec
TVP sport
MJak
Skoki Polska
Goral info
NA SKRÓTY
DYSCYPLINY
NASZ ADRES
  • Klub Sportowy Chochołów
  • Chochołów 184b
  • 31-513 Chochołów
KONTAKT